SEAS Annual Honors and Awards – Monday, April 26, 2021

We recognize and celebrate your achievements in the realms of Scholarship, Leadership, Community Service.  Congratulations!

Dean Shetty and the Faculty and Staff of SEAS

Event Program

Program pdf

Full run video

Honors and Awards Program
Presiding
Kate Klein, Ph.D.
Associate Professor, Mechanical Engineering
Welcome – Dean Devdas Shetty, Ph.D.
Dean, School of Engineering and Applied Sciences
Recognition of Students
Video recognition of students
Dean’s List
Honors
Graduating Students
Special Service Award to Graduate Student
Student Remarks
Video Student Remarks
Graduating Seniors
Samba Gaye, Mechanical Engineering
Amin Fazulurrahman, Civil Engineering
Engineering Ambassadors, Skarleth Vasquez and Natalie Gallo
Outstanding Research
Jaime Rios, Mechanical Engineering
Takele Gemeda, Mechanical Engineering
Saul Henderson, Electrical Engineering
Chavar Henry, Civil Engineering, Student Representative to the Board of Trustees
Concluding Remarks – Looking Forward – Ludwig Nitsche, Ph.D.
Associate Dean

Use links to jump to select sections.

Dean’s List
Computer
Science
Dean’s List
Information
Technology
Dean’s List
Biomedical
Engineering
Dean’s List
Civil
Engineering
Dean’s List
Electrical
Engineering
Dean’s List
Mechanical
Engineering
Highest Honors High Honors Top Students Straight “A” Students Additional Recognitions
Graduates
Computer
Science BS/MS
Graduates
Information
Technology BS
Graduates
Biomedical
Engineering BS
Graduates
Civil
Engineering BS/MS
Graduates
Electrical
Engineering BS/MS
Graduates
Mechanical
Engineering BS/MS

The Dean, Faculty, and Staff are proud to recognize the following students.

 

DEAN’S LIST 

Undergraduate students who earned a cumulative GPA of at least 3.0 and a term GPA of 3.30 or higher with no I’s, F’s, or W’s, while earning a minimum of 12 credit hours during the 2019 Spring or Fall semesters.

Dean’s List RecognitionComputer Science

Mubarek Abdela, Spring 2020 and Fall 2020

Michael Alemayehu, Spring 2020 and Fall 2020

Ahmed Ali, Spring 2020 and Fall 2020

Eden Amare, Spring 2020 and Fall 2020

Christian Ananga Ebini, Fall 2020

Lesly Arevalo, Spring 2020 and Fall 2020

Kaleab Assefa, Spring 2020 and Fall 2020

Adine Barrett, Spring 2020 and Fall 2020

Matthewos Bisrat, Fall 2020

Mia Boyd, Spring 2020 and Fall 2020

Jaime Cusihuaman-Marin, Spring 2020

Nelson Duran, Spring 2020 and Fall 2020

Mohamed Eledisy, Spring 2020 and Fall 2020

Jeffrey Enamorado, Fall 2020

Marckenly Estima, Spring 2020 and Fall 2020

Karla Ferrel Castillo, Fall 2020

France Gebrehiwot, Spring 2020 and Fall 2020

Haron Gebremeskel, Spring 2020 and Fall 2020

Rahel Gizaw, Spring 2020 and Fall 2020

Yayehyrad Haile, Spring 2020 and Fall 2020

Ahmed Hassan, Spring 2020 and Fall 2020

Jonathan Hernandez-Santos, Fall 2020

Caleb Kelly, Spring 2020 and Fall 2020

Adonias Kidane, Spring 2020 and Fall 2020

Meaza Kidane, Fall 2020

Kaleab Kifle, Spring 2020 and Fall 2020

Lijadis Layew, Spring 2020

Josue Antoni Lopez Marin, Spring 2020

Alyssa Beth Luna, Spring 2020 and Fall 2020

Rocio Marco, Spring 2020 and Fall 2020

Tarshe McEachin, Fall 2020

Mariah McKie, Spring 2020 and Fall 2020

Mreaed Mengesha, Spring 2020 and Fall 2020

Irem Ozel, Spring 2020 and Fall 2020

Carlos Palencia, Fall 2020

Joan Sandoval Flores, Fall 2020

Dwayne Segree, Fall 2020

Michael Smith, Fall 2020

Justin Stephan, Spring 2020 and Fall 2020

Samantha Stewart, Spring 2020 and Fall 2020

Isha Subedi, Spring 2020 and Fall 2020

Alexie Taylor, Fall 2020

Itallya Taylor, Spring 2020 and Fall 2020

Sourou Tossou, Spring 2020 and Fall 2020

Jermel Watson, Spring 2020 and Fall 2020

Romell Wilson, Fall 2020

Getaante Yilma, Spring 2020 and Fall 2020

Surafel Zerihun, Spring 2020 and Fall 2020

Samuel Zewdu, Spring 2020 and Fall 2020

Dean’s List Recognition – Information Technology

Anegni Abikou, Fall 2020

Andrew Addison-Newby, Fall 2020

Clinton Amponsah, Spring 2020

Antonio Boyd, Fall 2020

Chukwuka Ewelike, Spring 2020 and Fall 2020

Francisco Garcia, Spring 2020 and Fall 2020

Steffi Graham, Spring 2020 and Fall 2020

Deonte Hicks, Fall 2020

Tamires Macedo, Spring 2020 and Fall 2020

Allan Muir, Spring 2020 and Fall 2020

Gabriell Peterson, Spring 2020 and Fall 2020

Luis Sanchez-Lopez, Fall 2020

Ousmane Traore, Spring 2020

Dontae Walker, Fall 2020

Mulualem Woldeyes, Spring 2020 and Fall 2020

Nicholas Yankey, Spring 2020 and Fall 2020

 

 

Dean’s List Recognition – Biomedical Engineering

Musaab Ali, Fall 2020

Javaun Harriott, Spring 2020 and Fall 2020

Gloria Hernandez, Fall 2020

Glacia Martin, Spring 2020 and Fall 2020

Aliya Newby, Spring 2020 and Fall 2020

Oshin Wilson, Fall 2020

 

 

Dean’s List Recognition – Civil Engineering

Kalkidan Ayele, Spring 2020 and Fall 2020

Maksim Bahdanovich, Spring 2020 and Fall 2020

Aldaire Bazan Alegria, Spring 2020 and Fall 2020

Quilmar Bercian, Spring 2020

Richmond Lin Calapano, Spring 2020 and Fall 2020

Abdelmoughit El Jahidi, Spring 2020 and Fall 2020

Amin Fazulurrahman, Spring 2020 and Fall 2020

Alaina Feather, Spring 2020 and Fall 2020

Carla Flores Benavides, Spring 2020 and Fall 2020

Natalie Gallo, Fall 2020

Andrae Harris, Spring 2020 and Fall 2020

Chavar Henry, Spring 2020

Iris Hernandez Camas, Spring 2020 and Fall 2020

Horace Mitchell, Spring 2020 and Fall 2020

Danilo Nascimento, Spring 2020

Maryori Ramirez, Spring 2020 and Fall 2020

Moges Regassa, Spring 2020

Malik Shingler, Spring 2020 and Fall 2020

Kevin Turcios Lovato, Spring 2020 and Fall 2020

Natinael Zaga, Fall 2020

 

 

Dean’s List Recognition – Electrical Engineering

Kaieem Anderson, Spring 2020 and Fall 2020

Getahun Bekele, Spring 2020 and Fall 2020

Javar Dougall, Fall 2020

Arnold Feutmba, Fall 2020

Shavonne Fraley, Spring 2020 and Fall 2020

Ibsa Gala, Fall 2020

Luis Hernandez Camas, Spring 2020

Robera Jinfessa, Spring 2020 and Fall 2020

Obiora Mbanefo, Spring 2020

A’Lisa Meus, Spring 2020

Daniel Orebiyi, Spring 2020

Seriphap Phomsavath, Fall 2020

Jonathan Prado Valdivia, Spring 2020 and Fall 2020

Gavin Robinson, Spring 2020 and Fall 2020

Jose Solano, Spring 2020

Carlos Velazquez, Fall 2020

Vance Warren, Spring 2020 and Fall 2020

 

Dean’s List Recognition – Mechanical Engineering

Hamza Abdelaziz, Spring 2020 and Fall 2020

Marvellous Achugbu, Spring 2020

Jason Alberti-Medrano, Spring 2020

Olmer Alvarado, Spring 2020 and Fall 2020

Justin An, Spring 2020 and Fall 2020

Marilyn Andrade Guillen, Fall 2020

Hans Matthew Baes, Spring 2020

Kuuku Botchway, Fall 2020

Hayden Brown, Spring 2020 and Fall 2020

Kymani Brown, Spring 2020 and Fall 2020

Matthew Brown, Fall 2020

Korey Carter, Spring 2020 and Fall 2020

Jana Catuche, Fall 2020

Joshua Dillard, Spring 2020 and Fall 2020

Chance Eden, Spring 2020 and Fall 2020

Juan Estevez Hernandez, Spring 2020 and Fall 2020

Voss Harrigan, Spring 2020 and Fall 2020

Kelechi Iwuchukwu, Fall 2020

Tarun Malhotra, Fall 2020

Karen Marquez, Spring 2020

Wilson Mendez, Spring 2020

Betelhiem Mengesha, Spring 2020 and Fall 2020

Bushira Musa, Fall 2020

Babacar Ndoye, Fall 2020

Mawussi Nzonou, Fall 2020

Jacob Ocasio, Fall 2020

Evan Preller, Spring 2020 and Fall 2020

Heriniaina Rakotomanana, Spring 2020

Andoniaina M. Randriambololona, Spring 2020 and Fall 2020

Brent Thigpen, Fall 2020

Danielle Thompson, Fall 2020

Ryan Walker, Spring 2020 and Fall 2020

Highest Honors

Highest Honors – Undergraduate students who earned a cumulative GPA of 3.80-4.00 while enrolled full-time during the Fall 2019, Spring 2020 and Fall 2020 semesters in college level courses with no I’s, F’s, or W’s.

 

NAME MAJOR CLASS
Amin Fazulurrahman Civil Engineering Senior
Andoniaina M. Randriambololona Mechanical Engineering Senior
Jermel Watson Computer Science Sophomore
Getaante Yilma Computer Science Senior
Joshua Dillard Mechanical Engineering Junior
Horace Mitchell Civil Engineering Junior
Iris Hernandez Camas Civil Engineering Senior
Betelhiem Mengesha Mechanical Engineering Sophomore
Mia Boyd Computer Science Senior
Carla Flores Benavides Civil Engineering Senior
Evan Preller Mechanical Engineering Junior
Hayden Brown Mechanical Engineering Senior
Irem Ozel Computer Science Sophomore
Kevin Turcios Lovato Civil Engineering Senior
Justin Stephan Computer Science Senior
Samantha Stewart Computer Science Junior
Maksim Bahdanovich Civil Engineering Junior
Mubarek Abdela Computer Science Senior
Itallya Taylor Computer Science Sophomore
Nicholas Yankey Information Technology Sophomore
Kymani Brown Mechanical Engineering Junior

 


High Honors

High Honors – Undergraduate students who earned a cumulative GPA of 3.60-3.79 while enrolled full-time during the Fall 2019, Spring 2020 and Fall 2020 semesters in college level courses with no I’s, F’s, or W’s.

 

NAME MAJOR CLASS
Rahel Gizaw Computer Science Senior
Allan Muir Information Technology Junior
Aliya Newby Biomedical Engineering Sophomore
Michael Alemayehu Computer Science Sophomore
Chance Eden Mechanical Engineering Junior
Glacia Martin Biomedical Engineering Junior
Adonias Kidane Computer Science Senior
Alyssa Beth Luna Computer Science Senior
Richmond Lin Calapano Civil Engineering Junior
Isha Subedi Computer Science Senior

 


Top Student

Top Student (Transfer students are ineligible to receive honors in this category)

  • Freshman – student(s) who earned the highest cumulative GPA in college level courses among full-time students and who have completed 12-29 hours and were enrolled full-time in the Fall 2020 semester.
  • Sophomore – student(s) who earned the highest cumulative GPA in college-level courses among full-time students and who have completed 30-59 hours and were enrolled full-time in the Fall 2020 semester.
  • Junior – student(s) who earned the highest cumulative GPA in college level courses among full time students and who have completed 60-89 hours and were enrolled full-time in the Fall 2020 semester.
  • Senior – student(s) who earned the highest cumulative GPA in college level courses among graduating full time students and who have completed 90 or more credit hours and were enrolled full-time during the Fall 2020 semester.

 

NAME MAJOR CLASS
Mawussi Nzonou Mechanical Engineering Freshman
Jermel Watson Computer Science Sophomore
Horace Mitchell Civil Engineering Junior
Andoniaina M. Randriambololona Mechanical Engineering Senior
Getaante Yilma Computer Science Senior


Straight “A” Student

Straight A – Undergraduate student(s) who were enrolled full-time during the 2020 Spring and Fall semesters, completed a minimum of 60 credit hours, and earned all A’s for both semesters in college-level courses.

 

NAME MAJOR CLASS
Mubarek Abdela Computer Science Senior
Maksim Bahdanovich Civil Engineering Junior
Aldaire Bazan Alegria Civil Engineering Junior
Hayden Brown Mechanical Engineering Senior
Mohamed Eledisy Computer Science Senior
Amin Fazulurrahman Civil Engineering Senior
Carla Flores Benavides Civil Engineering Senior
Rahel Gizaw Computer Science Senior
Andoniaina M. Randriambololona Mechanical Engineering Senior
Kevin Turcios Lovato Civil Engineering Senior
Getaante Yilma Computer Science Senior

 

Students will receive certificates via email for the categories listed above.

Graduates Summer 2020 – Fall 2020 – Spring 2021

Bachelor of Science

Biomedical Engineering (BS)

Octave I. Andjalepou Cum Laude **

Mulatu K. Bachoro

Winta A. Gebreslassie Cum Laude *

Roni A. Romero **

 

Bachelor of Science

Civil Engineering (BS)

Abdullah Mutshir R. Alanazi **

Abdullah Ismail M. Alsharif **

Mohammed M. Alsubaiei*

Kalkidan Ayele

Usman Choudhary

Ernesto A. Cruz**

Esther M. Disamb

Amin M. Fazulurrahman, Summa Cum Laude

Carla S. Flores Benavides, Summa Cum Laude

Marcel H. Gahouma

Natalie Gallo Cum Laude

Iris L. Hernandez Camas

Danilo C. Nascimento

Malik J. Shingler Cum Laude

Purna K. Tamang Cum Laude *

Kevin O. Turcios Lovato, Summa Cum Laude

Skarleth Vasquez

 

Master of Science

Civil Engineering (MS)

Noah S. Bell

BS, University Vermont

Pablo E. Sanchez Guerrero

MS, University of the District of Columbia

 

Bachelor of Science

Computer Science (BS)

Olaseni F. Adeniji Summa Cum Laude **

Christian Ananga Ebini

Favour Anifowose Cum Laude **

Meseret Bule **

Jaime Cusihuaman-Marin, Cum Laude

Dereje Dena, Summa Cum Laude *

Larry P. Frayer

Hiwot W. Gezahegn Magna Cum Laude **

Kareem Gourdine Magna Cum Laude **

Ahmed S. Hassan Cum Laude

Hamza Hawkins **

Jonathan Hernandez-Santos

Olivia Nkweto Katebe **

Tadele Lamma Magna Cum Laude **

Lijadis G. Layew Cum Laude

Kaleab A. Mamo *

Rocio N. Marco Magna Cum Laude

Mreaed Y. Mengesha Magna Cum Laude

Tena B. Mengesha **

Aaliya Muhammad *

Michael A. Richardson

Henok W. Tasissa Summa Cum Laude **

Robel G. Tesfaye, S umma Cum Laude **

Sourou G. Tossou Magna Cum Laude

Ekene Uzoegwu Summa Cum Laude

Leonna A. Weeks

 

Master of Science

Computer Science (MS)

Junied Altaf **

BS, University of the District of Columbia

Lala Aicha Coulibaly

BS, Grambling State University

Michelle A. Guo

BA, Syracuse University

Funsho I. Koyejo

BS, Nigeria (College)

Diau M. Said **

BS, University of the District of Columbia

BS, University of the District of Columbia

Awet Sbhatu **

BA, Eritrea (College)

BA, University of the District of Columbia

 

Bachelor of Science

Electrical Engineering (BS)

Farhan Alanazi *

Cyree M. Beckett **

Robera Jinfessa

Jonathan E. Prado Valdivia

Fana Zewede **

 

Master of Science

Electrical Engineering (MS)

Sandra M. Nkamgna

BS, University of the District of Columbia

 

Bachelor of Science

Information Technology (BS)

Garrin K. Adolphe

Tamia Baxter

Antonio R. Boyd

Francisco Garcia Cum Laude

Ahmad M. Hawkins **

Ronald Hudson **

Mohamed Saleck Mohamed Jiddou Cum Laude

Nickisha Phillips

John C. Rosales

Donovan Surgick **

 

Bachelor of Science

Mechanical Engineering (BS)

Mohammad A. Abdallah *

Mohammed Abduo **

Ibrahim A. Alghamdi Cum Laude *

Mohammad Abdullah A. Alghamdi, Cum Laude *

Yasser A. Alghamdi Cum Laude *

Olmer A. Alvarado

Abdullah A. Baobayd

Abdullah Bonuhayah **

Jana C. Catuche Cum Laude

Samba Gaye Magna Cum Laude

Babacar E. Ndoye Cum Laude

Noufou Ouedraogo

Gabriel V. Paiva Magna Cum Laude *

Heriniaina T. Rakotomanana, Magna Cum Laude

Amar Osama Y. Raml **

Jaime E. Rios

Ahmad Naif A. Shahatah **

Abdulaziz A. Shaikh Cum Laude *

Abdullah Shaikh *

Carlos D. Velazquez Cum Laude

 

Master of Science

Mechanical Engineering (MS)

Takele D. Gemeda

BS, University of the District of Columbia

Pius Suh

BS, University of the District of Columbia

 

* Completed degree requirements / Summer 2020

** Completed degree requirements / Fall 2020

 

University Honors

B.S. degree with 60% of credits at UDC and
3.80 Summa cum laude
3.60 Magna cum laude
3.30 Cum laude

Diplomas awarded contingent on satisfying all degree requirements and pending approval of the department chair.

 

Additional Recognitions Fall 2020 – Spring 2021

 

2020-2021 Awards

 

Jesus Badal, Civil Engineering, NASA Headquarters Internship, Fall 2020 and Spring 2021

UDC-ACI Team placed the 11st in the 2020 Concrete Solutions Competition organized by American Concrete Institute (Team members: Richmond Calapano, Iris Hernandez, Skarleth Vasquez, Andrae Harris, Marcel Gahouma, Natalie Gallo, and Mubarek Abdela)

UDC American Concrete Institute (ACI) Student Chapter received recognition as 2020 Outstanding University (Student Officers: Richmond Calapano, Iris Hernandez, Skarleth Vasquez, Andrae Harris, Marcel Gahouma, Natalie Gallo)

CCEN 101 Robotics Showcase Competition, December 2020, “Autonomous Lunar Rover Swarms”, Winning Project: TEAM 1: The Screaming Gophers, Phenicia Eberepou, Ervin Graddick, Christopher Vasquez, and Arnold Feutmba

Md Amimul Ehsan, Electrical Engineering (MS) received the Best Poster Award at the Student poster competition/ IEEE Electrical Power and Energy Conference (EPEC2021).

Natalie Gallo, Civil Engineering, won the second place for the 2021 Geotechnical Student Essay Contest hosted by the American Society of Civil Engineers National Capital Section Geo-Institute

Darold Kelly Jr., Electrical Engineering, Gula Tech Foundation Grant.

Competitions 2020-2021, Cybersecurity Hacking CTF Challenge, Terminix, Samantha Stewart (Computer Science), Nickisha Phillips (Information Technology)

Kevin Turcios, Lirane Mandijoupa, Assefa Tadeese, Ar’Manni Pretlow, Hadi Chamali, Ji Shin, Stephanie Fuentes, under the supervision of Dr Azam, UDC Design Team of Civil Engineering won the second prize in the Chesapeake Water Environment Association (CWEA) competition.

Amin M. Fazulurrahman, Civil Engineering was awarded by ASCE-NCS as Outstanding Civil Engineering Graduating Senior

 

Student Publications

Peer-reviewed paper published by ASME

Vincent Lamberti, Joshua Dillard, Uzma Amir, Pawan Tyagi, “Structural Stability of Magnetic Tunnel Junction Based Molecular Spintronics Devices (MTJMSD).” Peer-reviewed paper published by ASME

Joshua Dillard, Andrew Grizzle, Wondwosen Demisse, Pawan Tyagi, Lucas Rice, Cordell Benton, “Effect of Altering the Sequence of Chempolishing and Electropolishing on Surface Properties of Additively Manufactured (AM) 316 Steel Components.” Peer-reviewed paper published by ASME

 

Fall 2020 – Spring 2021 Scholarship Recipients

 

Mubarek Abdela, Computer Science, received International Bridge, Tunnel and Turnpike Association (IBTTA) Foundation’s HBCU Scholarship

Tasneem Abdus-Shakur, TMCF Miller Coors Scholarship

Tewodros Mamo, Electrical Engineering (MS), HBCU CARES Fund, Spring 2021

Davies Aklamati, Computer Science, UDC Foundation T&F SCH AWARD

Stephanie Fuentes, Civil Engineering, 2020 ACI National Capital Chapter Student Scholarship

Christine Hanna, Civil Engineering, awarded ASCE/NCS Scholarship

Chavar Henry, Civil Engineering, awarded ASCE/NCS Scholarship

Horace Mitchell, Civil Engineering, awarded ASCE/NCS Scholarship

Manuel Pimentel, Computer Science, 2021 AMIE/Lockheed Martin HBCU Impact Scholarship

Samantha Stewart, Computer Science, CodePath.org Black Excellence Scholarship

Samantha Stewart, Computer Science, 2021 AIME/ Lockheed Martin HBCU Impact Scholarship

Jermel Watson, Computer Science, DC UP

Getaante Yilma, Computer Science, received International Bridge, Tunnel and Turnpike Association (IBTTA) Foundation’s HBCU Scholarship

 

Upcoming 2021 Summer/Fall Internships

Demario Asquitt, Computer Science, splunk>

Tasneem Abdus-Shakur, Biomedical Engineering, Boston Scientific Corporation, Product Development Intern

Jesus Badal, NASA

Brandon Botchway, NASA

Korey Carter, NASA

Lala Coulibaly, Computer Science, Axle Informatics

Joshua Dillard, 2021 National Nuclear Security Administration-DOE Student Engineer III Internship Position, Honeywell Federal Manufacturing & Technologies

Takele Gemeda, NASA

Marcus Gilmore, NASA

Rahel Shiferaw Gizaw, Computer Science, Data Mining of Quality Inspection Records/Data Scientist, NASA (Education Office at the Jet Propulsion Laboratory educational fellowship in the Maximizing Student Potential (MSP) in STEM internship program)

Voss Harrigan, NASA

Alyssa Beth Luna, Computer Science, NASA’s Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, CA

Horace Mitchell, Civil Engineering, Duke Energy

Evan Preller, NASA

Samantha Stewart, Computer Science, Summer Engineering Analyst, Goldman Sachs

Ryan Walker, NASA

Daniel Washington, Mechanical Engineering, Advanced Manufacturing Consortium at Missouri MS&T

Nicholas Yankey, Information Technology, IBM

 

2020-2021 Job Placements

 

Olaseni Adeniji, Computer Science, Microsoft

Cyree Beckett, Electrical Engineering, Lockheed Martin, Florida.

Tyra Coombs, Biomedical Engineering, Department of Navy

Loubna Eager, Civil Engineering, Facilities Engineering, Department of Defense

Md Amimul Ehsan, Electrical Engineering (MS), Post-graduate Researcher/ National Institute of Standards and Technology (NIST).

Amin Fazulurrahman, Civil Engineering, Geotechnical Staff Project Manager, Engineering Consulting Services (ECS) Mid-Atlantic

Natalie Gallo, Civil Engineering, Field Engineer, Terracon

Winta Gebreslassie, Biomedical Engineering, United States Patent Office

Hiwot Gezahegn, Computer Science, Wells Fargo

Rahel Shiferaw Gizaw, Computer Science, NASA Engineer Student Ambassador, NASA-CAM-STAR at UDC

Hamza Hawkins, Computer Science, Microsoft

Iris Hernandez, Civil Engineering, Field Engineer, Turner Construction

Jonathan Prado Valdivia, Electrical Engineering, Product Development Engineer, Ford Motor Company, MI.

Victor Ramos, Electrical Engineering, Kellogg’s Research Labs, Salem, NH.

Donovan Surgick, Information Technology, United Health Group, Inc.

Skarleth D. Vasquez, Civil Engineering, Project Engineer, The Whiting-Turner Contracting Company