tour-labsqr for tour

Program Booklet

ceremony-podium keynoteqr for ceremony

A link to the event video. https://youtu.be/qMVE0JO3R6w

Update:

Graduates Summer 2021 – Spring 2022

School of Engineering and Applied Sciences

BACHELOR OF SCIENCE (BS)

Biomedical Engineering

Oshin J. Wilson

 

Civil Engineering

Maksim R. Bahdanovich, Summa Cum Laude

Aldaire J. Bazan Alegria, Summa Cum Laude

Quilmar G. Bercian, Cum Laude

Richmond Lin A. Calapano, Magna Cum Laude

Loubna Eager

Andrae D. Harris, Cum Laude

Xavier Harris

Chavar O. Henry

Neokendebecke E. Ituka

Lirane Kertesse Mandjoupa, Magna Cum Laude

Horace O. Mitchell, Summa Cum Laude

Shehabaldin Mohamed

Mehmet A. 0zkaraaslan

Moges T. Regassa

Assefa E. Tadesse

Natinael W. Zaga

 

Computer Science

Mubarek M. Abdela, Summa Cum Laude

Eden H. Amare, Cum Laude

Lesly Arevalo, Cum Laude

Adine P. Barrett, Cum Laude

Nathnael Bekele, Magna Cum Laude

Mia Boyd, Summa Cum Laude

Jorden Brown, Cum Laude

Nelson Duran

Mohamed Eledisy

Jeffrey Enamorado, Cum Laude

Marckenly Estima, Cum Laude

France T. Gebrehiwot, Magna Cum Laude

Bruk A. Gella

Rahel S. Gizaw, Summa Cum Laude

Yayehyrad S. Haile, Magna Cum Laude

Mohammed A. Hamdi

Adonias S. Kidane, Magna Cum Laude

Meaza T. Kidane, Magna Cum Laude

Kaleab G. Kifle, Cum Laude

Josue Antoni Lopez Marin, Magna Cum Laude

Alyssa Beth E. Luna, Magna Cum Laude

Tarshe McEachin

Dwayne C. Segree, Magna Cum Laude

Justin Stephan, Summa Cum Laude

Samantha K. Stewart, Summa Cum Laude

Isha Subedi, Magna Cum Laude

Kidus D. Tefera, Magna Cum Laude

Michael Travers

Andrey Tretyak, Summa Cum Laude

Romell R. Wilson, Cum Laude

Getaante B. Yilma, Summa Cum Laude

Surafel A. Zerihun

 

Electrical Engineering

Getahun B. Bekele, Cum Laude

lbsaD. Gala, Summa Cum Laude

Luis F. Hernandez Camas, Cum Laude

Gavin I. Robinson

Information Technology

Andrew A. Addison-Newby, Cum Laude

Garrin K. Adolphe

Ruben B. Alcanzo

Mohammed E. Ali

Rhoddy Rolins Andjalepou

Mia Boyd, Summa Cum Laude

Chukwuka O. Ewelike, Cum Laude

Saphou Ghadi IV

Jair Jordan

Michael Ledbetter

Gabriell R. Peterson, Magna Cum Laude

Ousmane Traore, Cum Laude

Dontae O. Walker

Mulualem Woldeyes, Cum Laude

 

Mechanical Engineering

Waleed Y. Abdelaal

Deshawn Adams

Abdullah M. Almaghlouth

Rashed Alsubaie

Justin An, Magna Cum Laude

Brandon D. Botchway, Magna Cum Laude

Kuuku D. Botchway

Orlando Bowman

Kymani M. Brown, Summa Cum Laude

Joshua Dillard, Summa Cum Laude

Kelechi Iwuchukwu, Cum Laude

Tarun Malhotra, Summa Cum Laude

Wilson D. Mendez

Andoniaina M Randriambololona, Summa Cum Laude

Michael Regassa, Magna Cum Laude

 

MASTER OF SCIENCE (MS)

 

Civil Engineering

Jesus M. Badal

Stephanie S. Fuentes

Sayed Ruhollah Hussaini

Omer R. Okur

 

Computer Science

Davies M. Aklamati

Abdoulaye Barry

Sannido De Poukn

John lrungu

 

Electrical Engineering

Tewodros M. Mamo

 

Mechanical Engineering

Juvani N. Downer

Raid Mohammed

Javel R. Wilson

_________________________________________________________________

What did you miss last year? https://www.udc.edu/seas/seas/news/honors-awards-april-2021/

And the first year we held the event virtually May 2020.