SEAS Annual Honors and Awards – May 8, 2020

We recognize and celebrate your achievements in the realms of Scholarship, Leadership, Community Service.  Congratulations!

Dean Shetty and the Faculty and Staff of SEAS

Click here for video on YouTube

Read Full Message from Dean Shetty

View Video Recognition

Use links to jump to select sections.

Dean’s List
Computer
Science
Dean’s List
Information
Technology
Dean’s List
Biomedical
Engineering
Dean’s List
Civil
Engineering
Dean’s List
Electrical
Engineering
Dean’s List
Mechanical
Engineering
Highest Honors High Honors Top Students Straight “A” Students
Graduates
Computer
Science BS/MS
Graduates
Information
Technology BS
Graduates
Biomedical
Engineering BS
Graduates
Civil
Engineering BS/MS
Graduates
Electrical
Engineering BS/MS
Graduates
Mechanical
Engineering BS/MS

The Dean, Faculty, and Staff are proud to recognize the following students.

DEAN’S LIST 

Undergraduate students who earned a cumulative GPA of at least 3.0 and a term GPA of 3.30 or higher with no I’s, F’s, or W’s, while earning a minimum of 12 credit hours during the 2019 Spring or Fall semesters.

Dean’s List RecognitionComputer Science

Mubarek Abdela, Spring 2019 and Fall 2019
Olaseni Adeniji, Spring 2019 and Fall 2019
Michael Alemayehu, Fall 2019
Eden Amare, Fall 2019
Christian Ananga Ebini, Spring 2019
Favour Anifowose, Fall 2019
Kaleab Assefa, Spring 2019 and Fall 2019
Adine Barrett, Fall 2019
Melaku Bogale, Spring 2019 and Fall 2019
Mia Boyd, Spring 2019 and Fall 2019
Keariea Cunningham, Spring 2019
Melat Dechassa, Spring 2019 and Fall 2019
Dereje Dena, Spring 2019 and Fall 2019
Marckenly Estima, Fall 2019
Bruk Gella, Fall 2019
Hiwot Gezahegn, Spring 2019 and Fall 2019
Kareem Gourdine, Spring 2019 and Fall 2019
Endalkachew Gurara, Fall 2019
Yayehyrad Haile, Spring 2019 and Fall 2019
Ahmed Hassan, Fall 2019
Connor Ireland, Spring 2019 and Fall 2019
Inmer Jimenez, Spring 2019 and Fall 2019
Caleb Kelly, Fall 2019
Adonias Kidane, Spring 2019 and Fall 2019
Meaza Kidane, Spring 2019
Tadele Lamma, Spring 2019 and Fall 2019
Josue Antoni Lopez Marin, Fall 2019
Alyssa Beth Luna, Fall 2019
Kaleab Mamo, Fall 2019
Rocio Marco, Spring 2019 and Fall 2019
Mariah McKie, Fall 2019
Mreaed Mengesha, Spring 2019 and Fall 2019
Irem Ozel, Fall 2019
Rahmaan Rasheed, Spring 2019 and Fall 2019
Dwayne Segree, Fall 2019
Michael Smith, Fall 2019
Justin Stephan, Spring 2019 and Fall 2019
Samantha Stewart, Spring 2019 and Fall 2019
Isha Subedi, Fall 2019
Henok Tasissa, Spring 2019 and Fall 2019
Alexie Taylor, Spring 2019
Itallya Taylor, Fall 2019
Kidus Tefera, Fall 2019
Robel Tesfaye, Spring 2019 and Fall 2019
Sourou Tossou, Fall 2019
Andrey Tretyak, Spring 2019 and Fall 2019
Spencer Wait, Spring 2019 and Fall 2019
Jermel Watson, Fall 2019
Surafel Zerihun, Fall 2019
Samuel Zewdu, Spring 2019 and Fall 2019
Yemane Zewdu, Spring 2019 and Fall 2019

Dean’s List Recognition – Information Technology

Andrew Addison-Newby, Fall 2019
Abdulsalam Bashire, Fall 2019
Mekdlawit Demissie, Spring 2019 and Fall 2019
Quan Do, Fall 2019
Gerson Escobar, Spring 2019 and Fall 2019
Francisco Garcia, Fall 2019
Steffi Graham, Spring 2019 and Fall 2019
Omar Lopez Echeverria, Fall 2019
Tamires Macedo, Fall 2019
Mohamed Saleck Mohamed Jiddou, Fall 2019
Allan Muir, Fall 2019
Saketa Neupane, Spring 2019 and Fall 2019
Gabriell Peterson, Fall 2019
Luis Sanchez-Lopez, Fall 2019
Dontae Walker, Spring 2019
Malik Wilson, Spring 2019 and Fall 2019
Nicholas Yankey, Fall 2019

Dean’s List Recognition – Biomedical Engineering

Jamelia Ancel, Fall 2019
Sandy Collado Estrada, Spring 2019 and Fall 2019
Winta Gebreslassie, Spring 2019
Gloria Hernandez, Spring 2019
Glacia Martin, Spring 2019 and Fall 2019
Oshin Wilson, Spring 2019

Dean’s List Recognition – Civil Engineering

Khaled Maher S. Alshammari, Spring 2019
Jesus Badal, Spring 2019 and Fall 2019
Maksim Bahdanovich, Spring 2019 and Fall 2019
Richmond Lin Calapano, Spring 2019 and Fall 2019
Abdul Hadi Chamali, Spring 2019 and Fall 2019
Rutayisire Davis, Spring 2019 and Fall 2019
Nabil Elkadiri, Spring 2019 and Fall 2019
Amin Fazulurrahman, Fall 2019
Alaina Feather, Fall 2019
Carla Flores Benavides, Spring 2019 and Fall 2019
Natalie Gallo, Fall 2019
Keven Haley, Spring 2019
Chavar Henry, Spring 2019
Iris Hernandez Camas, Fall 2019
Alhussm Jalal, Spring 2019 and Fall 2019
Kerry Kirkwood, Spring 2019 and Fall 2019
Jose Leon, Spring 2019 and Fall 2019
Horace Mitchell, Spring 2019 and Fall 2019
Judith Pargeter, Fall 2019
Moges Regassa, Spring 2019 and Fall 2019
Purna Tamang, Spring 2019 and Fall 2019
Kevin Turcios Lovato, Spring 2019 and Fall 2019

Dean’s List Recognition – Electrical Engineering

Kaieem Anderson, Spring 2019
Javar Dougall, Fall 2019
Shavonne Fraley, Fall 2019
Bailey Garfield, Fall 2019
Ervin Graddick, Spring 2019 and Fall 2019
Darold Kelly Jr, Spring 2019
Brehima Kone, Fall 2019
Travis Lodge, Spring 2019 and Fall 2019
Dennis Meza Baez, Fall 2019
Oluchi Onwuvuche, Fall 2019
Seriphap Phomsavath, Spring 2019
Ivan Torres Guevara, Fall 2019

Dean’s List Recognition – Mechanical Engineering

Ibrahim Alghamdi, Spring 2019 and Fall 2019
Mohammad Abdullah Alghamdi, Spring 2019 and Fall 2019
Yasser Alghamdi, Spring 2019
Justin An, Spring 2019
Marilyn Andrade Guillen, Spring 2019 and Fall 2019
Hans Matthew Baes, Fall 2019
Patricia Beaubrun-Reese, Spring 2019 and Fall 2019
Brandon Botchway, Spring 2019 and Fall 2019
Orlando Bowman, Spring 2019 and Fall 2019
Hayden Brown, Spring 2019 and Fall 2019
Kymani Brown, Spring 2019 and Fall 2019
Matthew Brown, Fall 2019
Joshua Dillard, Fall 2019
Giancarlo D’Orazio, Spring 2019 and Fall 2019
Juvani Downer, Spring 2019 and Fall 2019
Chance Eden, Fall 2019
Juan Estevez Hernandez, Fall 2019
Jelani Guise, Fall 2019
Voss Harrigan, Fall 2019
James McLaurin, Fall 2019
Wilson Mendez, Fall 2019
Betelhiem Mengesha, Fall 2019
Babacar Ndoye, Fall 2019
Gabriel Paiva, Spring 2019 and Fall 2019
Evan Preller, Fall 2019
Andoniaina M Randriambololona, Spring 2019 and Fall 2019
Jaime Rios, Fall 2019
Carlos Velazquez, Fall 2019
Javel Wilson, Spring 2019 and Fall 2019


Highest Honors

Undergraduate students who earned a cumulative GPA of 3.80-4.00 while enrolled full-time during the Fall 2018, Spring 2019 and Fall 2019 semesters in college level courses with no I’s, F’s, or W’s.

NAME MAJOR CLASS
Travis Lodge Electrical Engineering Senior
Horace Mitchell Civil Engineering Sophomore
Andoniaina M Randriambololona Mechanical Engineering Sophomore
Olaseni Adeniji Computer Science Senior
Juvani Downer Mechanical Engineering Senior
Javel Wilson Mechanical Engineering Senior
Giancarlo D’Orazio Mechanical Engineering Senior
Kymani Brown Mechanical Engineering Sophomore
Kerry Kirkwood Civil Engineering Senior
Mia Boyd Computer Science Junior
Samantha Stewart Computer Science Sophomore
Carla Flores Benavides Civil Engineering Junior
Kevin Turcios Lovato Civil Engineering Junior
Dereje Dena Computer Science Senior
Yemane Zewdu Computer Science Senior
Sandy Collado Estrada Biomedical Engineering Senior
Spencer Wait Computer Science Senior
Maksim Bahdanovich Civil Engineering Sophomore

 


High Honors

Undergraduate students who earned a cumulative GPA of 3.60-3.79 while enrolled fulltime during the Fall 2018, Spring 2019 and Fall 2019 semesters in college-level courses with no I’s, F’s, or W’s.

NAME MAJOR CLASS
Mubarek Abdela Biomedical Engineering Junior
Tadele Lamma Computer Science Senior
Rutayisire Davis Civil Engineering Sophomore
Saketa Neupane Information Technology Senior
Kareem Gourdine Computer Science Senior
Ervin Graddick Electrical Engineering Sophomore
Connor Ireland Computer Science Senior


Top Student

Transfer students are not eligible to receive honors in this category

Freshman

Student(s) who earned the highest cumulative GPA in college level courses among full-time students and who have completed 12-29 hours and were enrolled full-time in the Fall 2019 semester.

Sophomore

Student(s) who earned the highest cumulative GPA in college-level courses among full-time students and who have completed 30-59 hours and were enrolled full-time in the Fall 2019 semester.

Junior

Student(s) who earned the highest cumulative GPA in college level courses among full time students and who have completed 60-89 hours and were enrolled full-time in the Fall 2019 semester.

Senior

Student(s) who earned the highest cumulative GPA in college level courses among graduating full time students and who have completed 90 or more credit hours and were enrolled full-time during the Fall 2019 semester.

NAME MAJOR CLASS
Michael Alemayehu Computer Science Freshman
Itallya Taylor Computer Science Freshman
Jermel Watson Computer Science Freshman
Horace Mitchell Civil Engineering Sophomore
Andoniaina M Randriambololona Mechanical Engineering Sophomore
Getaante Yilma Computer Science Junior
Olaseni Adeniji Computer Science Senior


Straight “A” Student

Undergraduate student(s) who were enrolled full-time during the 2019 Spring and Fall semesters, completed a minimum of 60 credit hours, and earned all A’s for both semesters in college-level courses.

NAME MAJOR CLASS
Mia Boyd Computer Science Junior
Abdul Hadi Chamali Civil Engineering Senior
Travis Lodge Electrical Engineering Senior
Andrey Tretyak Computer Science Junior
Javel Wilson Mechanical Engineering Senior

Students will receive certificates via email for the categories listed above.

Graduating May 2020

Saturday, May 9 – UDC will virtually recognize our graduates for completing their degrees. https://www.udc.edu/commencement/
UDC will also participate in the National HBCU Commencement celebration on Saturday, May 16, at 2:00 p.m. https://www.udc.edu/commencement/

Graduates – Computer Science

Bachelor of Science

Muath Mohammed A. Aldhubayb**
Noura Nooruddin A. Alfityani*
Rawan Yasir H. Anbar**
Kirubel Gashaw Asfaw*
Kendra I Atchison
Nejat H Awali
Rahmma H Awali
Melaku S Bogale, Cum Laude
Melat Dechassa, Cum Laude
Dereje Dena
Alpha Amadou Diallo
Christian Garcia**
Ahmad Ghadi*
Yayehyrad s Haile
Jonathan Hernandez-Santos
Connor H Ireland, Magna Cum Laude
Michael Joshua Kennedy, Cum Laude
Kaleb Lambebo*, Cum Laude
Kaleab A Mamo
Juan Carlos Martinez Sorto*, Cum laude
Kriston Jim Pinili Mira*
Kedamawi Mulualem, Magna Cum Laude
Christian Ugene Mundell*
Sidi M. Ould Messoud**
Kevin Sasso
Fahad saud Shaker*, Cum Laude
Anmar Tazi*
Abnezer G. Tefera
Spencer Edwards Wait, Summa Cum Laude
Yemane Zewdu, Summa Cum Laude

Master of Science

Kihoon Jang
Jheanelle Linton*
Onyinye Ukeneru-Steve

Graduates – Information Technology

Bachelor of Science

Marcus Bailey
Talal Bakri*, Cum Laude
Abdulsalam S Bashire, Cum Laude
Ahmed Bashool**
James Alfred Carroll*
Sannido De Poukn
Mekdlawit A. Demissie, Cum Laude
Issa Abdoul Razac Djinko
Gerson R Escobar
Saphou Ghadi IV
Eusra Mahzabin Hasan*
Muhammad Hj Kamit*, Magna Cum Laude
Omar E Lopez Echeverria
Saketa Neupane, Magna Cum Laude
Stephane B Nguemengne Sipa
Demond Sweet
Tesfaye S Terefe, Magna Cum Laude
Bitanya Weldesembet
Malik E Wilson, Cum Laude

 

Graduates – Biomedical Engineering

Bachelor of Science

Octave I Andjalepou
Sandy P Collado Estrada
Tyra M Coombs
Winta A Gebreslassie
Hermann Arie Soh
Pius Suh**

 

Graduates – Civil Engineering

Bachelor of Science

Abdullah Mohammed K. Abduh**, Cum Laude
Ahmed A Aboalola
Yazeed A Alhawti
Abdulaziz Fahad R. Alanazi**
Bassel Mukhlef M. Alanazi**
Faisal Mohammed Alanazi**
Yazeed Abdullah A. Alhawti
Abdullah Riyadh A. Aloudah
Khaled Maher S. Alshammari, Cum Laude
Huwaydi Alshammari**
Turki Mohammed Q. Alshehri**
Jesus M Badal, Cum Laude
Muath Zakaria H. Bakudam
Farhad Barati*
Hisham Fahad M. Bin Anzan**
Abdul Hadi Chamali, Magna Cum Laude
Ernesto A Cruz
Nabil Elkadiri
Keven Haley
Alhussm M Jalal
Kerry R Kirkwood
Jose M Leon, Cum Laude
Judith Pargeter, Summa Cum Laude
Daniel S. Pena*
Ar’Manni J Pretlow

Master of Science

Meron M Ureggessa


Graduates – Electrical Engineering

Bachelor of Science

Nada Adel Refay Abdelaziz**
Youssef Saleem Aklook*
Hamad Khulaif R. Alanazi*, Cum Laude
Thamer Mohammed H. Alanazi*, Cum Laude
Noor Tawfeek A. Alawadh
Khalid Majid A. Aldhahri*
Sorour Alshahwani**
Cyree M Beckett
Amanuel Gemechu
Kalu D Haile
Brehima Kone, Cum Laude
Keenan Leatham
Travis Lodge, Summa Cum Laude
Abdulaziz Ahmed H. Masoudi**
Rafal S Mufti, Cum Laude
Oluchi Onwuvuche, Cum Laude
Victor R Ramos
Hans K Thakur
Ivan A Torres Guevara, Magna Cum Laude

Master of Science

Md Amimul Ehsan
Diego Pinto Cabrera

 

Graduates – Mechanical Engineering

Bachelor of Science

Rayan Abdulghaffar, Cum Laude
Mohammed Abduo
Abdullatif Hassan A. Alamoudi**, Magna Cum Laude
Abdullah Ibrahim M. Aldossary**
Ibrahim A Alghamdi
Mohammad Abdullah A Alghamdi
Emad Abdullah D. Alharbi*
Abdulailah Mohammed A. Alhejazi**
Abdullah A Baobayd
Abdullah Bonuhayah
Giancarlo D’Orazio, Summa Cum Laude
Juvani N Downer, Summa Cum Laude
Drew Gray
Jelani N Guise, Cum Laude
James McLaurin, Magna Cum Laude
Salim Mouflih**, Cum Laude
Gabriel V Paiva
Amar Osama Y. Raml
Marwan Saleh**, Cum Laude
Ahmad Naif A. Shahatah
Abdulaziz A Shaikh
Abdullah Shaikh
Javel R Wilson, Summa Cum Laude

University Honors
B.S. degree with 60% of credits at UDC and
3.80 Summa cum laude
3.60 Magna cum laude
3.30 Cum laude

* Completed degree requirements / Summer 2019

** Completed degree requirements / Fall 2019